15 Mayıs 2009 Cuma

Ferhan Şensoy'un Darbe Çağrısı

Today's Zaman'ın sorusuna yanıt

Ferhan Şensoy'un darbe çağrısı yapması üzerine görüşünüz nedir?
-------------------------------------------------------------------------------------


Galatasaray’dan ağabeyim Ferhan Şensoy’u özel olarak öykü yazarı olarak beğenirim. Son siyasi-askeri çıkışını benimsemek mümkün değil. Aydınlar, sanatçılar mevcut AKP yönetiminden/rejiminden gayrı-memnun. Bazıları, çare olarak, gerçekten demokrat, özgürlükçü, tepeden inmeci olmayan laiklik yerine, Kemalizmin mirası militarist bir darbe düşlüyor hatta talep ediyor. Halka, yurttaşa, hukuka, demokrasiye güven duymamaktan kaynaklansa gerek.
Türkiye’de son yıllarda gelişip güçlenen siyasal kutuplaşma nedeniyle, insanların ya hükümet yanlısı ya da darbeci olarak yaftalanması da doğru değil. Çünkü hem AKP rejimine hem darbeciliğe aynı anda karşı çıkmak mümkün ve gerekli. Şensoy’un bu söyledikleri fikir olarak eleştirilmeli. Şensoy, başkalarının yaptığı gibi darbeci askerlerin gizli toplantılarına katılıp onlara akıl-fikir vermedikçe, onların örgütlenmelerine katılmadıkça, tiyatro sahnesinde söyledikleri kınanması gereken görüşler olarak kalabilir. Söylediklerini şiddet çağrısı olarak yorumlamak mümkün mü? Bu tartışılabilir.
------------------------------------------------------------------------------------

Bu tartışma başladıktan sonra Şensoy, Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir açıklamasında, Eskişehir'de sahnelediği oyunun metninde böyle bir cümle olmadığını belirttikten sonra, kendisini eleştirenleri mizahtan yoksun olmakla kınıyor. Bu vesile ile Şensoy'un darbeye karşı olduğunu memnuniyetle öğreniyoruz. Ne var ki, metinde olmasa da, söylediği iddia edilen cümlede, mizah, yani darbecileri gülünç duruma düşüren bir yaklaşımı sezmek çok güç. Üstelik Şensoy geçmişte askeri darbeyi talep eden benzeri açıklamalar da yapmış olduğu için, her şeye rağmen, eleştiriyi hak ediyor.

Hiç yorum yok: