1 Ekim 2015 Perşembe

DEMEK Kİ KORKUYORLAR…(*)

DİHA’nın haberine göre, Diyarbakır’da ‘güvenlik’ güçleri, Kürt gazeteci ve yayıncı arkadaşlarımızı herhangi bir Savcı, Mahkeme kararı olmaksızın, bürolarını basıp gözaltına almış. 

Seçimlerden önceki Diyarbakır mitingindeki bombayla başlayıp Suruç katliamı ile devam eden Kürt siyasi varlığına yönelik silahlı saldırılar, bebek ve çocuk katliamı, bombalama, sokağa çıkma yasakları, çok sayıda ilçeye topyekün taaruz olarak sürdü. Ne var ki bu saldırılar, saldırganların hala amacına ulaşamadığını gösterdiği için devam ediyor. 

Kürt basınını susturarak, süregelen katliamı sessizce devam ettireceklerini sanıyorlar. Çünkü son dönemde, sokağa çıkma yasağı ilan edip, gizli-saklı Kürt kıyımı yapmak isteyenler bu amaçlarına da ulaşamadı. HDP’yi barajın altına çekmek için savaş açan zihniyet, 9. günün sonunda Cizre’ye giren HDP heyetinin nasıl karşılandığını mutlaka gördü ama görmek de istemedi. Cizre AKP İlçe teşkilatının kaderinden de haberi vardır ilgili kişinin herhalde.

Kürtler, çok uzak değil, 20-25 sene önce Erivan Radyosundan ya da BBC’den alırlardı haberleri. Şimdi televizyon istasyonları, radyoları, gazeteleri, İnternet siteleri var. 

Özgür Gündem’i de bombalamışlardı. Ama o gazete hala çıkıyor…

Kürt basınını susturmak istediklerine göre, bunlar bir şeyden çok korkuyor. Gerçekten… Doğru haberden. Diyarbakır’da, Gever’de, Cizre’de… yaptıkları bilinsin istemiyorlar. Ama biz istiyoruz.
  
(*) DİHA’ya baskına karşı görüş  29.09.2015