25 Mart 2012 Pazar

MEDYATİK GERÇEK, HAKİKİ GERÇEĞE BİR ŞEY YAPAMAZ


Özgür Gündem'in kapatılmasına ilişkin sorularımıza bir yazıyla cevap veren Gazeteci Ragıp Duran şunları kaydetti:
"AKP devleti kendini güçlü göstermek için büyük bir yandaş medya şebekesi kurdu. Yandaş olmayanları da vergi cezaları, tutuklama ya da köşesinden, programından etme gibi yöntemlerle susturmaya çalıştı, çalışıyor.
Tüm bu tedbirlere rağmen AKP, yurt içinde de yurt dışında da her geçen gün puan kaybediyor, zayıflıyor. Müttefiklerinden uzaklaşıyor. Halen Türkiye siyasal arenasında AKP’ye karşı en etkili, üstelik de çok boyutlu muhalefet geliştirebilen tek akım Kürt hareketi.
AKP, Kürt hareketinin televizyonunu yasaklatıp gazetesini de kapatınca sanıyor ki bu muhalefet azalacak. Gazeteye karşı mücadele ideoloji meselesidir, siyasi sorundur. Mahkeme ile polis ile gazeteye karşı çıkılmaz. Fikriniz varsa karşı çıkarsınız. Gazete kapatmakla o gazetenin savunduğu davayı kapatmış olmuyorsunuz.
Medyatik gerçek, hakiki gerçek karşısında fazla bir şey yapamaz. Üstelik gazete kapatılınca onlar da biliyor ki kısa bir süre sonra bir başka gazete daha çıkacak. Özgür Gündem kapatıldı diye yüz binlerce insan Newroz kutlamalarından vazgeçecek değil herhalde değil mi? Gazete kapatmak artık siyasi bir mücadele aracı olmamalı. Bugün artık hiçbir güç, hiç kimseyi öyle ağzını filan kapatıp susturamıyor. Az tirajlı küçük bir gazeteden bu kadar çekinmek, yakıştı mı 17. büyük ekonominin ileri demokrasisine?" 

25 Mart 2012 tarihli Evrensel gazetesinden