13 Şubat 2016 Cumartesi

Charlie Hebdo’nun Aylan Şoku!

Fransa’da yayınlanan  ‘aptal ve yaramaz’ ayrıca ‘Sorumsuz’ dergi, Charlie Hebdo (CH), 13 Ocak tarihli sayısında yer alan  Aylan(*) karikatürü ile ‘yine   şok yarattı’. Google’da ‘Aylan ve  Charlie Hebdo’ yazınca 124.000 kadar alıntı çıkıyor. Bunların çoğu da CH ve karikatürü çizen derginin yeni yöneticisi Riss’in ‘ırkçı’ , ‘rezil’ olduğu yönünde.

CH bu eleştirilere sayfalarında doğrudan yanıt vermedi ama Yazı İşleri Müdürü Gérard Biard,  M100 Medya ödülünü Berlin’de alırken yaptığı konuşmada bu tür karikatürlere değinirken dedi ki, ‘Bu karikatürlerde hiciv var. Hiciv bir şok yaratmalı. Şok yaratmıyorsa iyi bir karikatür değildir’. Biard ayrıca, sosyal medyada Aylan karikatürünü kınayanların önemli bir çoğunluğunun 7 Ocak saldırısını sürdürdüğünü  söyledi.

Keza, ‘Barış İçin Karikatür’  kollektifi sözcüsü, Le Monde’un 1. sayfa 
 karikatürcüsü Plantu da, ‘Bu karikatür aslında Avrupalı ırkçıları inceden kınıyor’ görüşünde.

Libération’un medya eleştirmeni Daniel Schneidermann’da Aylan karikatürünün ‘Hara Kiri geleneğine uygun olduğunu’ hatırlattı.


RSF, Sınır Tanımayan Gazeteciler de ‘Her Şeyi Söyleme Hakkı’ başlıklı bildirisinde karikatürlere savaş açılmaması gerektiğini savundu.

7 Ocak günü (Charlie'ye baskın) ne yapıyorlardı? Erdoğan: Yeni komşum Bağdadi ile top oynuyordum.

Türkiye’de de medyanın çok büyük bir kısmı, Aylan karikatürü nedeniyle  CH’e karşı sert çıkışlarda bulundu. Bir karikatür
 üzerinden insanlık, ırkçılık, felaket, rezalet 
nutukları çekenlerin çok büyük bir kısmının Cizre,Silopi ya da Sur’daki hakiki dramlara ve ırkçılığa göz yumması hatta desteklemesi ya da Saray ağzıyla konuşması manidar.  CH’daki Erdoğan karikatürlerini eleştiremeyenler Aylan’a sarılmış.                RAGIP DURAN


(*) Çocuğun kütükdeki resmi adı Aylan değil, Alan. Türk resmi medyası çocuğu da Türkleştiriverdi. Soyadı da Kurdi. Doğum yeri de ‘Bugün yarın kurtuldu kurtulacak Kobane’.


10 Şubat 2016 tarihli Leman dergisinden