12 Mart 2014 Çarşamba

HDP'ye Saldırılar...

(EVRENSEL gazetesinin sorularına yanıtlar)

*HDP'nin seçim çalışmalarına yönelik pek çok yerde saldırı gerçekleşti. Bu saldırıları nasıl değerlendiriyorsunuz?
- HDP’ye yönelik saldırıların iki temel nedeni olsa gerek: Geleneksel, ulus-devletin Kürt düşmanlığı, sokak faşizmi şeklinde tezahür ediyor. HDP, artık talancı-rüşvetçi-yalancı olarak nitelenen mevcut siyasi iktidara ve kadim militarist-ulusalcı resmi muhalefete karşı, özgürlükçü, demokratik bir 3. seçenek olarak özellikle Gezi Direnişinden sonra yükselen bir güç olarak siyaset sahnesinde. AKP, 2012 Aralık ayından bu yana Çözüm Süreci adı altında Kürtleri oylama, biat ettirme ve AKPlileştirme sürecinde hiçbir tayin edici olumlu adım atmadığı için de, Kürt cephesini saldırıya açık hale getirmeye çalışıyor.
*Ne Hükümet ne de muhalefet partilerinden bu saldırılara yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu sessizliği nasıl yorumluyorsunuz?
- Sessizlik, AKP’nin de muhalefetin de bu saldırıları desteklemesi anlamına geliyor. Çünkü her iki güç de HDP’nin kuvvetlenmesinden rahatsız, dolayısıyla Kürtleri zayıflatan her girişim, bu faşist saldırılar bile  olsa, AKP ve CHP tarafından olumlu karşılanıyor.
*Medya bu saldırıları ya hiç görmüyor ya da 'gerginlik' diye veriyor.Basının bu tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Medya bugün esas olarak üç kanatlı bir manzara arzediyor. Kategorik olarak Erdoğan bağımlısı kesim, Cemaat, CHP, ulusalcılardan oluşan AKP karşıtı kesim, bir de bağımsız, solcu, dolayısıyla hem AKP’ye hem de CHP, Cemaat ve ulusalcı kanada muhalefet eden kesim. HDP’ye yönelik saldırıları, yurttaş ancak ve sadece bu 3. kesimin medyasından doğru bir şekilde öğrenebiliyor. Diğer iki medya kanadı ise, AKP  ile CHP ve Cemaat’in Kürt karşıtlığı nedeniyle bu saldırıları ya görmezden geliyor, ya da gerginlik,  çatışma gibi bir söylemle tahrif ediyor. Hiç yorum yok: