24 Ağustos 2012 Cuma

ESKİ ASİ/YENİ ASİ


kurt

Galatasaray’ın ‘asi’ futbolcusu Engin Baytar’ın  Ferrari’si ile korkunç bir kaza yaptığı haberini, Metin Kurt, bu sabah  (24 Ağustos Cuma) gazetelerde herhalde okuyamadı. Çünkü Metin, Spartaküs’ün ve Di Stefano ile Metin Oktay’ın yanına doğru yolculuğa çıkmıştı. Çok uzun bir dönem ‘Asi’ sıfatı öncelikle ve esas olarak Metin Kurt için kullanılırdı.
1966 yılında başlayıp 1979 yılında sona eren futbol hayatında, Metin Kurt kadar renkli futbolcu pek gelmedi. Onun Ferrari’si yoktu, öyle zırt pırt  kırmızı kartla sahadan atılmazdı, aksine hem futbolu hem şahsiyeti son derece ince, nazik ve efendiydi.  80’li yıllarda önce Spor-Sen’i  sonra Devrimci Spor Emekçileri Sendikasını kurdu. Endüstriyel   futbola karşı mahalle futbolunu, ‘6’da devre, 12’de biter, 3 korner bir penaltılı baklava’ maçlarını savundu.  Klüplerdeki  ağalara karşı oyuncuların sigorta, emeklilik,  parasız izin  gibi sosyal koşulları için mücadele etti.  Aslında Türkiye’nin erken bir  Jean Marc Bosman’ı idi.
Bugün aramızdan ayrılan  Metin Kurt’un değerini anlamak için şunu da eklemek gerekir: 37 kez milli olmuş bu futbolcu, sendikal mücadele nedeniyle Galatasaray klubünden  ve neredeyse tüm resmi futbol dünyasından adeta aforoz edilmişti. Ama bugün hakkında kitap yazılıp(*) şarkı bestelenen Metin Oktay, Lefter Küçükantonyadis’in yanına 3. büyük efsane futbol emekçisi olarak kayda geçti. 2011’de  rock grubu Kesmeşeker’in ‘Doğdum  Ben Memlekette’ CD’sindeki bir şarkının adı ‘Metin Kurt Yalnızlığı’.(**)
(*) M.Kurt hakkındaki kitabın yazarı Vecdi Çıracıoğlu. Başğı ‘Gladyatör: Futbol Arenalarında Bir İsyanın Hikayesi, Metin Kurt’. Everest Yayınları 2009
Bu yazı, BBC Türkçe Servisinin spor haberleri sayfasında da yayınlandı. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/08/120824_duran_metin_kurt.shtmlHiç yorum yok: