16 Temmuz 2008 Çarşamba

Almanya 1933/ Türkiye 2008

Bugünkü (17 Temmuz) Cumhuriyet’te birinci sayfada ‘Yeni Dalgalar yolda’ başlığıyla Taraf gazetesiyle ilgili bir ‘haber’ (?) yayınlanmış. Aslında haber değil köşe yazısı olabilecek bir yazı ama neyse…En vahimi son bölüm:

‘’Çongar kimdir?
1966 doğumlu Yasemin Çongar liseyi ABD’de bitirdi. Gazeteciliğe 1984’te ANKA Haber Ajansı’nda başladı. 1993 öncesi Cumhuriyet gazetesi, BBC televizyonu, Yeni Yüzyıl ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Milliyet’in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995’ten 2008 yılına dek Washington’da gazetecilik yapan Çongar, Agos gazetesine de söyleşiler yaptı. CNN Türk’ün Washington temsilciliğini de yapan Çongar’ın ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nden Amerikan Etüdleri alanında master derecesi bulunuyor.
Pentagon’da çalışan ve Yahudi olduğu öne sürülen ABD’li bir diplomat (CIA görevlisi) ile evlenen Çongar daha sonra eşini bırakıp Türkiye’ye geldi.’’


Çongar’ın biyografisindeki son iki satırı Cumhuriyet yazı işlerindeki hangi beceriksiz Göbbels yazdı acaba? ‘Yahudi olduğu öne sürülen ABD’li bir diplomat (CIA görevlisi)’ ne demek? Vakit gazetesinden mi alıntı ? Yahudi olmak ayıp mı? Ayrıca bir kişinin Yahudi olduğu öne sürülmez, ya Yahudidir ya da değildir. Çok meraklıysan araştır öğren. Ne yapacaksan karşı olduğun yazarın eşinin dinini ya da ırkını? Diplomat mı, CIA görevlisi mi yoksa Pentagon çalışanı mı? Karar verin. Ayrıca Çongar’ın Türkiye’ye gelirken ‘Eşini’ bırakıp bırakmadığından size ne? Okura ne?’
Cumhuriyet’de yayınlanan bu imzasız haberden anlaşılıyor ki, Taraf’ın yayınları yahut Çongar’ın yazıları , Cumhuriyet’te sıkıntı yaratmış. Olabilir. Buna karşı yapılacak iş, Çongar’ın eşinin dini/ırkı ile uğraşıp ajan olduğunu ima etmek mi olmalı? Fikir olmayınca çamur at izi kalsın.
Cumhuriyet…Vakti zamanında Hitler’i öven gazete değil mi? Geçmişine sadık demek ki hala. (SON/RD)

2 yorum:

Oxy dedi ki...

hocam elinize sağlık.

Adsız dedi ki...

İşin gerçeğini öğrenirlerse bu kadar tatlı tatlı yazılmaz bu yazılar...

Hemen de yüzlerine vuruyorsunuz...

Sizi yüksek levellerde kınıyorum